Sidrišče
Prihaja pomoč, foto: Vladimir Habjan
Nad meglo, foto: Vladimir Habjan
Iskanje
NOVICE    

Objavil/a: Matjaž Šerkezi, nedelja, 19. maj 2013, ogledov: 5758

Reševalna intervencija treh pohodnikov

Ob 20.50 so pri sestopu s Kamniškega sedla proti Kamniški Bistrici trije pohodniki zašli z markirane poti in se znašli na brezpotju nad Rokovnjaškimi luknjami. Zaradi neprehodnega in nepoznanega terena niso mogli nadaljevati poti ne naprej, ne nazaj.
Z njimi smo imeli vzpostavljen telefonski kontakt. Povedali so nam tudi koordinate, kje se nahajajo. Na pot smo se podali z obema intervencijskima voziloma in dodatnimi osebnimi vozili s katerimi smo se zapeljali na Jermanco. Bazo smo imeli Pri Jurju v Kamniški Bistrici.

20130518_akcija_crni_vrh_tirje_pohodiki_1 

Po vnosu koordinat v GPS in primerjavo le teh na digitalni karti smo hitro posumili, da z njimi nekaj ni v redu, saj so te kazale na pobočje Mokrice, izgubljeni pa so nam nakazali z lučjo prenosnega telefona, da se nahajajo na levi strani Kamniške Bistrice in ob dejstvu, da so sestopali s Kamniškega sedla, smo sklepali, da so koordinate napačne.

Po kasnejši analizi sledi smo ugotovili, da smo jih našli 1,6 km iz markirane planinske poti, na izredno težavnem in nevarnem terenu. Vsi trije so imeli dobro planinsko obutev, eden izmed njih je bil psihično in fizično izčrpan in smo ga s težavo pospremili do intervencijskega vozila.

20130518_akcija_crni_vrh_tirje_pohodiki_gps 

Napake, ki so jih storili, bi jih lahko stale življenja:
- ko je teren postal neprehoden in pot ni bila označena z markacijami, se bi morali vrniti na mesto, kjer so nazadnje videli markacijo in od tam naprej poiskati pravo pot,
- nihče od njih ni imel čelne svetilke. Ko smo jih vprašali zakaj, so nam pojasnili, da niso računali, da bodo hodili po temi. Čelna svetilka je obvezen del planinske opreme, pa četudi na turi, ki naj bi trajala samo eno uro.
- imeli so premalo tekočine.

Poleg omenjenega se je ponovno izkazalo, da ni za zaupati posredovanim koordinatam, ki jih prejmemo od pogrešanih oz. ponesrečenih.

Po zadnjih dveh smrtnih žrtvah, se je tokratna intervencija končala srečno, pa kaj kmalu lahko temu ne bi bilo tako.

Še enkrat opozarjamo vse obiskovalce gora, da na svojih turah poskrbijo, da bodo v nahrbtniku imeli obvezno planinsko opremo (prva pomoč, čelna svetilka, alu folija, topla oblačila, kapa, rokavice, sončna očala, zaščitna krema s faktorjem in železna rezerva). Pomembno je tudi, da se na turo pripravite in ne nadaljujete poti v kolikor ni markirana ali pa ta postane neprehodna. Planinske poti v Sloveniji so odlično in vzorno označene in urejene in za tovrstne nesreče ni nobenega vzroka.

Besedilo in fotografije: Matjaž Šerkezi 

 

 



 
SOCIALNA OMREŽJA
Če ti je vsebina všeč, jo objavi na Twitterju in/ali FaceBook-u.

Iskanje med novicami


Izprazni Iskanje
 
Prikaži vse zapise
 

Zadnje novice

Sorodne organizacije 

Gorska reševalna zveza Slovenije
Planinska zveza Slovenije
© Društvo GRS Kamnik, 2024