Bliža se Svetovni pokal v športnem plezanju

| Zapisal: Matjaž Šerkezi

Zgodovina:
Če bi želeli pokukati v ozadje nastajanja tekem svetovnega pokala v Sloveniji, potem bi morali začeti v letu 1988. Takrat je bilo namreč v Ospu prvo tekmovanje – takrat še na naravni steni – v športnem plezanju pri nas. Nadaljni razvoj je bil skokovit, pomembna prelomnica do tekem svetovnega pokala pa je bilo leto 1990, ko je bilo v Kranju prvič mednarodno Master tekmovanje. Takratna kranjska športna zveza se je v sodelovanju s Tomom Česnom odločila, da poskuša v Kranj in Slovenijo pripeljati najboljše plezalce iz celega sveta. To jim je uspelo in njihov prihod je pripomogel, da smo svetu pokazali, da znamo organizirati tekmovanja na najvišji kvalitetni ravni.
Po nekaj mastrih je bil cilj seveda jasen – tekma svetovnega pokala. V novi športni dvorani na Zlatem polju v Kranju smo dobili plezalno steno, ki je omogočala tovrstne prireditve. Jeseni 1996 je bila tako izpeljana prva tekma svetovnega pokala pri nas in udeležilo se jo je 152 tekmovalcev iz 24 držav. Tekmovanje je popolnoma uspelo in od držav udeleženk ter od mednarodne zveze smo prejeli pisno zahvalo za odlično organizacijo. Ista zgodba se je ponovila potem vsako leto.
Danes lahko neskromno rečemo, da je tekmovanje v Kranju ena izmed najbolje izvedenih tekem svetovnega pokala sploh. To potrjujejo številni komentarji v tujih in domačih sredstvih javnega obveščanja. Prav tako je bila Slovenija prva in edina doslej, ki je v celoti realizirala direktni televizijski prenos finala najboljših.
Mirno lahko rečemo, da je to sedaj klasična postaja tekem svetovnega pokala in po tradiciji se z njim lahko merita samo še oba največja mastra na svetu – Serre Chevalier in Arco. Letošnje leto bo tekmovanje že sedemnajstič zapored in nobeno mesto nima toliko tekem svetovnega pokala kot prav Kranj. Ponosni pa smo, ko slišimo od tujih reprezentanc, da jim prihod v Kranj vedno pomeni nekaj posebnega. Zato se bomo tudi tokrat potrudili po naših najboljših močeh.
Dosedanji zmagovalci Kranja:
1996 – Laurence Guyon (FRA) in Arnaud Petit (FRA) 
1997 – Liv Sansoz (FRA) in Chris Sharma (ZDA) 
1998 – Liv Sansoz (FRA) in Yuji Hirayama (JPN) 
1999 – Liv Sansoz (FRA) in Eugeni Ovtchinnikov (RUS) 
2000 – Liv Sansoz (FRA) in Yuji Hirayama (JPN) 
2001 – Martina Čufar (SLO) in Tomas Mrazek (CZE) 
2002 – Muriel Sarkany (BEL) in Ramon Julian Puigblanque (ESP) 
2003 – Muriel Sarkany (BEL) in Ramon Julian Puigblanque (ESP) 
2004 – Angela Eiter (AUT) in Tomas Mrazek (CZE) 
2005 – Angela Eiter (AUT) in Flavio Crespi (ITA) 
2006 – Maja Vidmar (SLO) in David Lama (AUT) 
2007 – Maja Vidmar (SLO) in Cedric Lachat (SUI) 
2008 – Johanna Ernst (AUT) in Klemen Bečan (SLO) 
2009 – Mina Markovič (SLO) in Adam Ondra (CZE) 
2010 – Jain Kim (KOR) in Ramon Julian Puigblanque (ESP) 
2011 – Jain Kim (KOR) in Sean McColl (CAN)
Urnik
Sobota – 17.nov
9:00 kvalifikacije moški
14:00 kvalifikacije ženske
20:00 polfinale
Nedelja – 18.nov
15:45 finale
Cene vstopnic
polfinale 4 EUR
finale 8 EUR